Uchwała Nr VI/19/19
UCHWAŁA NR VI/19/19
ZGROMADZENIA ZWIĄZKU GMIN ,,KUMIAŁKA -BIEBRZA”
z dnia 15 listopada 2019 r.
w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 41 ust. 1 w związku z art. 69 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506 ze zm.), art. 6 r ust. 3 w związku z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.) oraz § 20 ust. 2 pkt 7 statutu Związku Gmin „Kumiałka-Biebrza” (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2010 r. Nr 48, poz. 857 ze zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sokółce, Zgromadzenie Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwała określa szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
§ 2. 1. Ustala się, że:
1) bezpośrednio od właścicieli nieruchomości odbiera się następujące rodzaje odpadów komunalnych:
a) selektywnie zbierane:
- tworzywa sztuczne,
- opakowania wielomateriałowe,
- papier i tekturę,
- szkło opakowaniowe,
- puszki aluminiowe i metale,
- popiół,
- bioodpady,
b) niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne;
2) właściciele nieruchomości dostarczają samodzielnie do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych odpady zbierane selektywnie takie jak:
a) odpady wymienione w ust. 1 lit.a, z wyłączeniem bioodpadów,
b) odpady niebezpieczne i odpady problemowe pochodzące z gospodarstw domowych takie jak przeterminowane leki i chemikalia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, farby, lakiery itp.,
c) zużyte baterie i akumulatory,
d) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
e) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
f) odpady budowlane i rozbiórkowe,
g) zużyte opony,
h) styropian,
i) opakowania wielomateriałowe,
j) odpady tekstyliów i odzieży,
k) folie (rolnicze, ogrodnicze, budowlane).
2. Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nastąpuje po zapewnieniu możliwości dostępu do pojemnika (worka), bez konieczności otwierania wejścia na teren nieruchomości. Pojemniki i worki z odpadami mają być wystawione przed posesję w miejscu widocznym dla przedsiębiorcy odbierającego odpady. Dopuszcza się także wjazd na teren nieruchomości, w szczególności w zabudowie kolonijnej, pojazdów podmiotu uprawnionego w celu odbioru odpadów zgromadzonych w pojemnikach.
3. Ustala się, że od właścicieli nieruchomości należy odebrać każdą zebraną przez nich ilość odpadów komunalnych, umieszczoną w pojemnikach/workach określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Gmin ,,Kumiałka -Biebrza”.
4. Pojemniki i worki powinny być wystawione w dniu odbioru odpadów zgodnie z ustalonym harmonogramem.
5. Pojemniki i worki wystawione w innych miejscach i terminach niż określone w niniejszych zasadach, w szczególności w miejscach, do których nie jest zapewniony dojazd pojazdem odbierającym odpady, nie podlegają odbiorowi, a Związek Gmin "Kumiałkia-Biebrza" nie ponosi w takim przypadku odpowiedzialności za niezrealizowanie obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
6. Odpady powstałe na nieruchomości posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza", będą traktowane jako odpady zmieszane.
7. Odpady komunalne odbierane od właścicieli nieruchomości będą zagospodarowane (przetwarzane) w procesach odzysku i unieszkodliwiania.
§ 3. Określa się częstotliwość odbioru odpadów komunalnych:
1) od właścicieli nieruchomości z obszarów zabudowy jednorodzinnej odbiór odpadów zbieranych selektywnie:
- papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła opakowaniowego, puszek i metali, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych odbywać się będzie w terminach podanych przez odbiorcę odpadów, nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,
- popiołu - nie rzadziej niż jeden raz miesiącu, w okresie od 1 października do 30 kwietnia
- bioodpadów nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, z tym że w okresie od kwietnia do października nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie;
2) odbiór niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości określonych w pkt 1odbywać się będzie w terminach określonych przez odbierającego odpady, nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, z tym że w okresie od kwietnia do października nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie;
3) od właścicieli nieruchomości z obszarów budownictwa wielorodzinnego odbiór odpadów zbieranych selektywnie:
- papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła opakowaniowego, puszek i metali, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych odbywać się będzie w terminach podanych przez odbiorcę odpadów, nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu,
- popiołu - nie rzadziej niż jeden raz miesiącu, w okresie od 1 października do 30 kwietnia
- bioodpadów nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, z tym że w okresie od kwietnia do października nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie;
4) odbiór niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości określonych w pkt 3 odbywać się będzie w terminach określonych przez odbierającego odpady, nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, z tym że w okresie od kwietnia do października nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.
§ 4. 1. W ramach wnoszonej do Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" opłaty za gospodarowanie odpadami w punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zwanym dalej PSZOK, przyjmowane są bezpłatnie rodzaje odpadów komunalnych wymienione w § 2 ust.1 pkt 2 uchwały.
2. Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych zlokalizowany jest w miejscowości Korycin przy ul. Grodzieńskiej 36.
3. Właściciele nieruchomości samodzielnie dostarczają do PSZOK odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
4. Zasady przyjmowania odpadów komunalnych oraz godziny otwarcia PSZOK będą podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza", w siedzibie PSZOK oraz na stronach internetowych gmin członkowskich tj. Janów i Korycin.
§ 5. W przypadku niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych lub przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, właściciel nieruchomości zaistniałe nieprawidłowości powinien zgłosić do Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" w formie pisemnej.
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Związku.
§ 7. Traci moc uchwała Nr VI/24/16 Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" z dnia 7 marca 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od włascicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2016 r. poz. 1273, z 2017 r. poz. 2617).
§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2020 r.
Zastępca Przewodniczącego Zgromadzenia
Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"
Andrzej Zygmunt Bielec
Metryka strony