Protokół Nr I/18

PROTOKÓŁ NR I/18

z I-go posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" odbytego dnia 20 grudnia 2018 r. w godz. 9:00 - 11:10 w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie pod przewodnictwem pana pana Bogusława Żamojtuka  – najstarszego wiekiem radnego i nowego przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" – pani Iwony Chwiećko.

Stan członków Zgromadzenia - 8 osób.

Obecnych członków Zgromadzenia - 8 osób.

Zgodnie z załączoną listą obecności, obecni byli:

1. Pan Radosław Andrysewicz - Radny Gminy Korycin

2. Pan Andrzej Zygmunt Bielec - Radny Gminy Janów

3. Pani Iwona Chwiećko - Radna Gminy Korycin

4. Pan Mirosław Lech - Wójt Gminy Korycin

5. Pan Janusz Małyszko - Radny Gminy Korycin

6. Pan Jerzy Pogorzelski - Wójt Gminy Janów

7. Pan Marek Sosnowski - Radny Gminy Janów

8. Pan Bogusław Żamojtuk - Radny Gminy Janów

Ponadto w posiedzeniu Zgromadzenia uczestniczyły:

1. Pani Anna Dańko - p.o. głównego księgowego Związku

2. Pani Joanna Giaro - protokolantka posiedzenia.

3. Pani Anna Makarewicz - pracownik biura Związku.

Część I

Obrady I posiedzenia w VII kadencji Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" rozpoczął Pan Bogusław Żamojtuk – Radny Gminy Janów - najstarszy wiekiem członek Zgromadzenia.

Na początku posiedzenia, przewodniczący obrad serdecznie powitał wszystkie osoby uczestniczące w obradach. Następnie przedstawił krótką charakterystykę Związku mówiąc, że Związek został wpisany do rejestru związków międzygminnych w dniu 7 maja 1996 r. pod pozycją 149 i rozpoczął swoją działalność 1 września 1996 r. Organami Związku są: Zgromadzenie liczące 8 osób i tworzą go wójtowie gmin członkowskich oraz po trzech przedstawicieli z każdej gminy - członka Związku oraz Zarząd Związku składający się z 2 osób - przedstawicieli każdej z gmin członkowskich, w tym przewodniczącego i członka Zarządu. Ponadto Zgromadzenie wybiera Komisje Rewizyjną składającą się z 4 osób. Dzisiejsze spotkanie zwołane jest m.in. w celu wyboru nowych organów Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza".

Następnie przewodniczący obrad na podstawie listy obecności stwierdził, iż obrady są prawomocne ponieważ uczestniczy w nich bezwzględna większość statutowego składu Zgromadzenia w liczbie 8 osób. Dodał, iż dla prawomocności uchwał, zgodnie z § 21 Statutu, potrzebna jest bezwzględna większość głosów statutowej liczby członków Zgromadzenia tj. głosów "za" musi być więcej niż połowa ustawowego składu Zgromadzenia.

Następnie przewodniczący obrad poprosił członków Zgromadzenia o krótkie przedstawienie się.

Ostatnim punktem części I posiedzenia było przyjęcie porządku dziennego. Na wstępie Pan Bogusław Żamojtuk - przewodniczący obrad zwrócił się z wnioskiem o przeprowadzenie głosowań jawnych za pomocą kart imiennych. Zapytał, czy państwo radni wyrażają zgodę na przyjęcie takiego sposobu głosowania?

Członkowie Zgromadzenia jednogłośnie wyrazili zgodę na tego typu głosowanie.

Kolejnym etapem jest wybór osób do składu Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia głosowań. Mogą być dwie osoby. Komisja skrutacyjna spośród swojego składu wybierze przewodniczącego.

Proszę o zgłaszanie kandydatów do komisji skrutacyjnej. Do pracy w Komisji zgłosili się Panowie Janusz Małyszko oraz Marek Sosnowski. Pan Małyszko zgodził się być przewodniczącym Komisji.

W dalszej kolejności przewodniczący obrad poprosił o przegłosowanie składu Komisji Skrutacyjnej. Skład Komisji został zaakceptowany jednogłośnie w głosowaniu jawnym.

Następnie stwierdził, że zgodnie z § 9 ust. 2 Regulaminu Zgromadzenia można wnieść uwagi i poprawki do proponowanego porządku obrad oraz zwrócił się z wnioskiem o wykreślenie z porządku obrad pkt 1 części trzeciej o przyjęciu protokołu z poprzedniego posiedzenia. Jest to protokół z ostatniego posiedzenia zakończonej kadencji, dlatego też nie musimy go przyjmować. W związku z tym pozostałe punkty przesuną się o 1 do góry. Czy ktoś z państwa ma jeszcze jakieś uwagi?

Członkowie Zgromadzenia nie wnieśli żadnych uwag, a przewodniczący obrad poprosił o zatwierdzenie proponowanego zmienionego porządku posiedzenia, a Komisję skrutacyjną do podjęcia pracy.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy tj. rozdała karty do głosowania, przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z przeprowadzonego głosowania. Po dokonaniu aktu głosowania i sporządzeniu protokołu Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej – Pan Janusz Małyszko odczytał powyższy protokół, z którego wynika, że oddano 8 ważnych głosów "za", zatem na podstawie wyników z przeprowadzonego imiennego głosowania wynika, że porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie.

Oto treść przyjętego porządku posiedzenia:

Część I

Sprawy regulaminowe:

1. Otwarcie posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" i powitanie radnych.

2. Sprawdzenie obecności radnych.

3. Prezentacja radnych (krótka charakterystyka własna).

4. Zatwierdzenie proponowanego porządku obrad.

Część II

Obrady:

1. Wybór składu Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyboru Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia oraz członków Zarządu w oddzielnych tajnych głosowaniach:

- zgłoszenie kandydatów,

- głosowanie składu Komisji,

- ukonstytuowanie się składu Komisji Skrutacyjnej.

2. Wybór Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin:

- zgłoszenie kandydatów,

- głosowanie,

- ogłoszenie wyników,

- podjęcie Uchwały Nr I/..../18.

3. Wybór Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin:

- zgłoszenie kandydatów,

- głosowanie,

- ogłoszenie wyników,

- podjęcie Uchwały Nr I/..../18.

4. Wybór Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin oraz członka Zarządu:

- zgłoszenie kandydatów,

- głosowanie,

- ogłoszenie wyników,

- podjęcie Uchwały Nr I/..../18.

5. Powołanie 4-osobowej Komisji Rewizyjnej spośród członków Zgromadzenia w głosowaniu jawnym - podjęcie Uchwały Nr I/..../18.

Część III

Obrady:

1. Ustalenie rocznej składki członkowskiej na 2019 rok - podjęcie Uchwały Nr I/.../18.

2. Podjęcie uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty - Uchwała Nr I/..../18.

3. Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz Komisji Rewizyjnej w sprawie projektu budżetu na 2019 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019-2022.

4. Zapoznanie się z projektem i przyjęcie budżetu Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" na 2019 rok - podjęcie Uchwały Nr I/.../18.

5. Zapoznanie się z projektem i przyjęcie Wieloletniej Prognozy Finansowej Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" na lata 2019-2022 - podjęcie Uchwały Nr I/.../18.

6. Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2019 rok - podjęcie Uchwały Nr I/.../18.

7. Wnioski i zapytania członków Zgromadzenia.

8. Zamknięcie obrad.

Część II

Ad. 1) Pan Bogusław Żamojtuk zaproponował, aby pozostawić ten sam skład Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia tajnego głosowania i zapytał członków Komisji oraz członków Zgromadzenia, czy wyrażają zgodę na tę propozycję. Nikt nie zgłosił zastrzeżeń. W związku z powyższym przeszedł do kolejnego punktu porządku posiedzenia.

Ad. 2) W powyższym punkcie porządku posiedzenia, pan przewodniczący obrad poinformował, że przystępujemy do wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia i poprosił o zgłaszanie kandydatów, a Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy.

Poinformował również, że głosowanie w sprawie wyboru jest tajne i odbywa się za pomocą kart ostemplowanych pieczęcią Związku. Komisja Skrutacyjna na kartach do głosowania będzie wpisywać nazwiska kandydatów, zliczać głosy oraz sporządzi protokół z tajnego głosowania i go odczyta. Głosujemy stawiając znak "X" w wybranej kratce po lewej stronie nazwiska kandydata

Po dokonanym wyborze uchwały nie trzeba przegłosowywać.

Pan Mirosław Lech - obecny przewodniczący Zarządu zgłosił kandydaturę Pani Iwony Chwiećko. Dodał, że mamy takie dobre zwyczaje, że od wielu lat funkcje przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego są przechodnie, czyli przewodniczący rady jednej gminy jest zgłaszany do funkcji przewodniczącego Zgromadzenia, a w kolejnej kadencji drugiej gminy. Podobnie jest w przypadku Zarządu Związku.

Zgłoszona została tylko jedna kandydatura, kandydat wyraził zgodę.

Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy tj. wpisała na 8 kartach do głosowania nazwisko kandydata na Przewodniczącego Zgromadzenia, rozdała karty do głosowania, przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z przeprowadzonego głosowania. Po dokonaniu aktu głosowania i sporządzeniu protokołu Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej – Pan Janusz Małyszko odczytał powyższy protokół, z którego wynika, że oddano 8 ważnych głosów, w tym 8 głosów „za”. Zatem na podstawie wyników z przeprowadzonego tajnego głosowania wynika, że jednogłośnie na Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" została wybrana Pani Iwona Chwiećko.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej oraz pozostali uczestnicy posiedzenia pogratulowali nowej Przewodniczącej Zgromadzenia, życząc jej owocnej współpracy.

Na okoliczność stwierdzenia wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" - przewodniczący obrad odczytał uchwałę.

Uchwała Nr I/1/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie wyboru Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.

Dalsze prowadzenie obrad Pan Bogusław Żamojtuk przekazał nowemu Przewodniczącemu Zgromadzenia – Pani Iwonie Chwiećko, jeszcze raz gratulując jej wyboru na Przewodniczącego i dziękując członkom Zgromadzenia za możliwość dotychczasowego przewodniczenia obradom.


Ad. 3) Pani Iwona Chwiećko podziękowała za dokonany wybór oraz poprzedniemu przewodniczącemu za dotychczasowe prowadzenie posiedzenia.

W dalszej części obrad pani przewodnicząca poinformowała, że państwo radni dokonają wyboru Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia i poprosiła o zgłaszanie kandydatów na tą funkcję.

Pan Jerzy Pogorzelski zgłosił Pana Marcina Zygmunta Bielca, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Więcej zgłoszeń nie było.

Pani przewodnicząca Zgromadzenia poprosiła Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy. Przypomniała, że zasady są identyczne, jak przy wyborze Przewodniczącego.

Komisja Skrutacyjna wpisała nazwisko kandydata do 8 kart do głosowania w sprawie wyboru Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin, rozdała karty do głosowania członkom Zgromadzenia oraz sporządziła protokół z przeprowadzonego głosowania. Po dokonaniu aktu głosowania i sporządzeniu protokołu Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej - Pan Janusz Małyszko odczytał powyższy protokół, z którego wynika, że oddano 8 ważnych głosów, w tym 8 głosów „za”. Zatem na podstawie wyników z przeprowadzonego tajnego głosowania wynika, że jednogłośnie na Zastępcę Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" został wybrany Pan Marcin Zygmunt Bielec.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej oraz pozostali uczestnicy posiedzenia pogratulowali nowemu Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia, życząc mu owocnej współpracy.

Na okoliczność stwierdzenia wyboru Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" - przewodniczący obrad odczytał uchwałę.

Uchwała Nr I/2/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie wyboru Zastępcy Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 4) W kolejnym punkcie przyjętego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że głosowanie nad wyborem Zarządu będzie jedno na dwóch kartach do głosowania. Na jednej karcie będzie wpisane nazwisko kandydata na przewodniczącego Zarządu, a na drugiej - nazwisko członka Zarządu. Z tych wyborów będzie sporządzony jeden protokół. Proszę o zgłaszanie kandydatów, a Komisję Skrutacyjną o przystąpienie do pracy.

Pan Mirosław Lech zgłosił na przewodniczącego Zarządu Pana Jerzego Pogorzelskiego - Wójta Gminy Janów, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

Pan Jerzy Pogorzelski zgłosił na członka Zarządu Pana Mirosława Lecha - Wójta Gminy Korycin, który wyraził zgodę na kandydowanie.

Innych kandydatur nie zgłoszono.

Komisja Skrutacyjna wpisała nazwisko kandydata do 8 kart do głosowania w sprawie wyboru Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin oraz wpisała nazwisko kandydata do 8 kart do głosowania w sprawie wyboru członka Zarządu Związku Gmin, rozdała karty do głosowania członkom Zgromadzenia oraz sporządziła protokół z przeprowadzonego głosowania. Po dokonaniu aktu głosowania i sporządzeniu protokołu Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej - Pan Janusz Małyszko odczytał powyższy protokół, z którego wynika, że oddano 8 ważnych głosów, w tym 8 głosów „za” na Przewodniczącego Zarządu oraz 8 ważnych głosów, w tym 8 głosów „za” na Członka Zarządu. Zatem na podstawie wyników z przeprowadzonego tajnego głosowania wynika, że jednogłośnie na Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" został wybrany Pan Jerzy Pogorzelski, natomiast na Członka Zarządu Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" jednogłośnie został wybrany Pan Mirosław Lech.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej oraz pozostali uczestnicy posiedzenia pogratulowali nowemu Zarządowi, życząc owocnej współpracy.

Na okoliczność stwierdzenia wyboru Zarządu Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" - przewodniczący obrad odczytał uchwałę.

Uchwała Nr I/3/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie powołania Zarządu Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 5.) Pani Iwona Chwiećko poinformowała, że ze względu na mały skład Zgromadzenia pozostają tylko 4 osoby do Komisji Rewizyjnej. Komisja spośród siebie wybierze przewodniczącego komisji. Są to w kolejności alfabetycznej:

1.Pan Radosław Andrysewicz

2. Pan Janusz Małyszko

3. Pan Marek Sosnowski

4. Pan Bogusław Żamojtuk

Wyżej wymienione osoby wyraziły zgodę na kandydowanie na członków Komisji Rewizyjnej. Na przewodniczącego Komisji został wybrany pan Radosław Andrysewicz.

Pani przewodnicząca posiedzenia odczytała treść uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" i poddała ją pod głosowanie jawne. Komisja Skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 8 członków Zgromadzenia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący Komisji Skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr I/4/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie powołania Komisji Rewizyjnej Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

 wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Na koniec części II posiedzenia przewodnicząca zarządziła przerwę, w trakcie której Komisja Rewizyjna zapozna się z projektami budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej i sporządzi swoją opinię na ten temat.


Obrady Zgromadzenia wznowiono o godz. 10:10.


Część III

Ad. 1) Przewodnicząca posiedzenia poinformowała, że projekt uchwały w sprawie składki członkowskiej na 2019 rok został członkom Zgromadzenia dostarczony wraz z zawiadomieniem. Składka członkowska została ustalona na poziomie 12 zł od mieszkańca gminy. Zapytała, czy są pytania odnośnie projektu uchwały.

Dyskusji ze strony członków Zgromadzenia w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 8 członków Zgromadzenia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie ustalenia składki członkowskiej na 2019 rok została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr I/5/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie ustalenia rocznej składki członkowskiej na 2019 rok

 wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 2) W powyższym punkcie porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Zgromadzenie podejmie uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Głos zabrał Pan Jerzy Pogorzelski - przewodniczący Zarządu Związku mówiąc,że podwyżka stawki jest nieunikniona. Po rozmowach z prezesem Biomu wiemy, że każdy RIPOK w przyszłym roku musi się liczyć z ogromnymi podwyżkami m.in. za składowanie odpadów, kosztów pracy, paliwa, prądu, opłat środowiskowych. Mieliśmy spotkanie z przedstawicielem schroniska Green House i tam też niestety zwiększono stawkę dzienną na utrzymanie jednego psa do ok. 5 zł, a w tej chwili na utrzymaniu w schronisku jest chyba 43 psów z naszych gmin. Przedstawiciel twierdził, że i tak nasz Związek otrzymał jedną z najniższych stawek za wyłapywanie psów i utrzymanie ich w schronisku. Przeliczając stawkę dzienną przez ilość psów i ilość dni w roku wychodzi nam jakieś 6500 zł miesięcznie, właściciel schroniska zgodził się na cenę ryczałtową w w wysokości 6000 zł.

Pani Iwona Chwiećko dodało, że co do tych zwierząt trzeba się zastanowić, bo odnoszę wrażenie, że niektórzy biorą te zwierzęta, porzucają i dzwonią do Związku, bo Związek załatwi tą sprawę. Trzeba chyba mieszkańców uczulić, że za czyjąś niedbałość z naszych publicznych pieniędzy musimy później utrzymać psa, który de facto ma właściciela.

Pan Pogorzelski dodał, że trzeba tą sprawę poruszyć na spotkaniach z sołtysami.

Pan Mirosław Lech powiedział, że na tym spotkaniu ustaliliśmy, że osoba zgłaszająca będzie podpisywać oświadczenie, że zgłaszany przez nią pies nie jest jej własnością ani nie zna właściciela tego psa. Również Ania i Asia będą jeździły razem z kierowcą w dniu interwencji. Nie możemy pozwolić, żeby publicznymi pieniędzmi będziemy finansować zwierzęta, które komuś się znudziły.

Niestety podwyżki, które zafundował nam rząd, to są podwyżki dla firm, czyli schroniska, Biomu. Za zwyżką cen prądu idą podwyżki cen paliwa, kosztów utrzymania pracowników, a to wszystko potem przekłada na ceny oferowane za usługi dla nas.

Pan Jerzy Pogorzelski powiedział, że wydrukował z Serwisu samorządowego informacje przedstawiające jak wzrastają opłaty za korzystanie ze środowiska, za składowanie i magazynowanie odpadów czyli tzw. opłaty marszałkowskiej. w 2013 roku opłata za tonę odpadów wynosiła 115,41 zł, w 2014 - 119,68 zł, w 2017 - 120, 76 zł, a już na 2019 rok ustalona jest opłata w wysokości 170 zł, a od 2020 roku - 270 zł.

Pan Mirosław Lech dodał, że to są stawki określone przez Radę Ministrów, i to jest to co rząd narzuca na samorządy. I my nie mamy na to wpływu, musimy to zapłacić i koniec.

Pan Jerzy Pogorzelski dodał jeszcze, że dotychczas koszt spalania tony odpadów, które nie podlegają składowaniu w spalarni Spółki Lech wynosił 170 zł, natomiast od 2019 roku będzie wynosić 230 zł netto. Na spotkaniu udziałowców spółki Biom, rozmawiałem z prezesem, który przedstawił kalkulację kosztów składających się na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenie naszego Związku. Niestety niżej się nie da.

Członek Zarządu uzupełniając wypowiedź poprzednika dodał, że na początku "reformy śmieciowej" w 2013 roku było kilkadziesiąt firm zajmujących się odpadami. Teraz na rynku białostockim zostało właściwie tylko MPO. Zostały tylko te firmy, które przetrwały transformację śmieciową. Musimy mieć efekt ekologiczny w postaci segregacji. Będzie coraz trudniej osiągnąć ten efekt ponieważ algorytm do przeliczenia poziomu recyklingu jest krzywdzący dla gmin wiejskich. Jako Związek Gmin Wiejskich, od kilku lat walczymy o zmianę tego algorytmu. U nas zbiórka selektywna jest na dobrym poziomie, stąd nagroda którą otrzymaliśmy w zeszłym roku.

Przewodniczący Zarządu powiedział, że rzeczywiście u nas stawki za śmieci były jedne z większych, ale gminy dokładają z własnych budżetów do systemu śmieciowego nawet po sto kilkadziesiąt złotych.

Pan Marcin Bielec zgodził się z przedmówcami, ale stwierdził, że odczucie mieszkańców będzie takie, że ich to nic nie interesuje.

Pan Janusz Małyszko podsumował, że akcja informacyjna jest bardzo ważna. Jeśli informacja będzie przedstawiona na sesjach rad gmin, to mieszkaniec oglądając transmisję usłyszy dlaczego są te podwyżki i może zrozumie.

Pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 8 członków Zgromadzenia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr I/6/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 3) W kolejnym punkcie porządku posiedzenia przewodnicząca obrad poinformowała, że opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat projektów uchwał dotyczących budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej są pozytywne z niewielkimi uwagami. Uwagi są uwzględnione w poprawionych i przekazanych wraz z zawiadomieniem projektach. Poproszę przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Pana Radosława Andrysewicza o odczytanie opinii dotyczących omawianych projektów.
Pan Radosław Andrysewicz odczytał uchwałę Komisji Rewizyjnej z dnia 20 grudnia 2018 r. pozytywnie opiniującą projekt budżetu Związku na 2019 rok oraz projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019-2022.


Ad. 4) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia przewodnicząca posiedzenia poprosiła główną księgową Związku Panią Annę Dańko o omówienie projektu budżetu Związku.

Główna księgowała poinformowała, że projekt budżetu został uchwalony uchwałą Zarządu z dnia 15 listopada 2018 r., natomiast 10 grudnia Zarząd uchwalił autopoprawkę do projektu uchwały budżetowej. Autopoprawka podyktowana była zwiększeniem kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" w przeprowadzonym przetargu nieograniczonym. W pierwszym projekcie ustalono koszt 450 000 zł na opłacenie firmy wyłonionej w przetargu, niestety przetarg jest o 25% wyższy niż zakładaliśmy. W związku z tym należało zwiększyć stawki za śmieci oraz zmienić projekt budżetu, ponieważ w budżecie muszą być zapewnione środki na opłacenie przedsiębiorcy wyłonionego w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Dochody Związku w 2019 roku szacuje się w kwocie 1 073 700,00 zł oraz wydatki w tej samej kwocie. Z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami dochody maja wynieść 948 200,00 zł i tą samą kwotę przeznacza się na pokrycie kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi określonych w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dyskusji ze strony członków Zgromadzenia w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 8 członków Zgromadzenia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie budżetu Związku na 2019 rok została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr I/7/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie uchwalenia budżetu Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" na 2019 rok

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 5) W powyższym punkcie porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że wieloletnia prognoza finansowa wiąże się z budżetem, tak więc nie ma potrzeby jej wyjaśniać.

Dyskusji ze strony członków Zgromadzenia w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 8 członków Zgromadzenia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2019-2022 została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr I/8/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019-2022

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 6) W powyższym punkcie porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Zgromadzenie zatwierdzi plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2019 rok. Wszyscy zapoznali się z planem pracy Komisji, dlatego też nie ma potrzeby jego omawiania.

Dyskusji ze strony członków Zgromadzenia w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 8 członków Zgromadzenia. Za podjęciem uchwały głosowało 8 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2019 rok została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr I/9/18

Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza"

z dnia 20 grudnia 2018 r.

w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2019 rok

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z posiedzenia Zgromadzenia.


Ad. 7) W powyższym punkcie porządku posiedzenia pani przewodnicząca poprosiła członków Zgromadzenia o zgłaszanie wniosków i zapytań w sprawach różnych.

Pan Andrzej Bielec zapytał, czy jest przewidywany jakiś termin rozpoczęcia budowy PSZOK na terenie gminy Janów?

Pan Jerzy Pogorzelski odpowiedział, że jeszcze nie wiadomo, ponieważ wstępnie miał być to rok 2019, ale to zależy od różnych spraw związanych z projektem realizowanym przez BIOM w ramach, którego mają być budowane pszoki.

Innych wniosków i zapytań nie zgłoszono.


Ad. 8) Wobec wyczerpania porządku dziennego I posiedzenia Zgromadzenia w VII kadencji, pani przewodnicząca stwierdzeniem "Zamykam I posiedzenie Zgromadzenia Związku Gmin "Kumiałka-Biebrza" zamknęła je dziękując za sprawny i rzeczowy jego przebieg.


Protokołowała:

Joanna Giaro

Metryka strony

Udostępniający: Związek Gmin "Kumiałka-Biebrza"

Wytwarzający/odpowiadający: Podinspektor

Data wytworzenia: 2019-02-19

Wprowadzający: Anna Dańko

Data modyfikacji: 2019-08-14

Opublikował: Anna Dańko

Data publikacji: 2019-08-14